Home > Nauka > Czy warto uczyć się hiszpańskiego?

Czy warto uczyć się hiszpańskiego?

Hiszpański to język urzędowy w 21 krajach. To również trzeci najczęściej używany język na świecie. Według różnych źródeł posługuje się nim od 500 do 650 mln osób. Wraz ze zwiększającą się ilością imigrantów język hiszpański stał się nieoficjalnie  drugim językiem w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że liczba Latynosów w USA przekracza 50 mln.

Według danych z 2006 roku językiem hiszpańskim w Polsce posługuję się maksymalnie 4% obywateli. To mało.  Myślę jednak, że przez ostatnich kilka lat dużo się zmieniło w tej kwestii.  Kiedy w 2008 roku zaczynałem interesować się hiszpańskim, nie znałem nikogo, kto potrafiłby porozumiewać się w tym języku. Zdarzali się zafascynowani futbolem fani Realu albo Barcelony, znający zaledwie kilka zwrotów. Trochę starsi kojarzyli hiszpański tylko z niekończącymi się telenowelami. Ciekawym akcentem był program Ahora Español emitowany w regionalnej telewizji. Na jednej z większych polskich uczelni lektorat z hiszpańskiego to była (i nadal jest) abstrakcja.

Teraz, w 2012 roku, sprawy mają się lepiej. Na coraz większej ilości uczelni można studiować iberystykę lub pokrewne jej kierunki.  W odpowiedzi na potrzeby klientów, szkoły językowe  wyraźniej promują kursy hiszpańskiego.  Okazuje się on silną konkurencją dla niemieckiego, który powoli traci swą popularność. Rosnące zainteresowanie językiem hiszpańskim da się odczuć na forach, gdzie internauci szukają informacji o tym, jak i gdzie można uczyć się hiszpańskiego.

Ktoś może zapytać: Dobrze, tylko gdzie wykorzystam ten język?. Liczby mówią same za siebie – język ten jest bardziej pomocny w podróży niż, np. niemiecki.  Rynek pracy nasycił się już osobami, które posługują się językiem angielskim i niemieckim. Inwestując w swoją przyszłość, warto wybierać nisze, niż podążać utartymi ścieżkami. Znajomość hiszpańskiego może okazać się właśnie tym czymś, co zainteresuje Waszego przyszłego pracodawcę.

Jakie są Wasze doświadczenia?

Skomentuj przez Facebooka

comments

, ,

Komentarze:5

Odpowiedz
 1. Odpowiedz Maria 15/09/14

  Zgadzam się w wyborze języka powinno się kierować też preferencjami. Wtedy uczymy się języka zdecydowanie szybciej! Zawsze chciałam uczyć się hiszpańskiego zaczęłam od niedawna z kursem metodą Emila Krebsa i widzę, że rezultaty przychodzą o niebo szybciej niż np. z niemieckiego, którego uczę się już od kilku lat. Po trosze może to też być zasługa metody nauk i:P Kurs z Krebsmethod.com naprawdę jest fajnie zrobiony. Aż chce się uczyć.

 2. Odpowiedz Podróże po Hiszpanii 14/03/20

  Warto uczyć się hiszpańskiego! Hiszpański jest drugim po chińskim najczęściej używanym językiem. Hiszpańska pasja życia jest zaraźliwa i warto samemu tego doświadczyć i „zarazić się” językiem hiszpańskim.

 3. Odpowiedz castellana 14/02/05

  Zgadzam się z przedmówcami: poza tym- moim zdaniem- hiszpański to jeden z najpiękniejszych języków, a kultura iberoamerykańska- fascynująca! Kocham hiszpański! Quiero castellano!

 4. Odpowiedz Marta @NocnaSowa.pl 12/11/08

  Zdecydowanie warto uczyć się hiszpańskiego. Tak samo jak każdego innego języka, a szczególnie niszowego. Wszystko zależy od zainteresowań. Myślę, że zaciekawienie językiem i kulturą jest dużo ważniejsze i to ono decyduje o sukcesie w nauce. Nie kierowanie się czystą kalkulacją. Ci którzy wybierają np. niemiecki, bo niby bardziej się opłaci, spędzają później na męczącej nauce wiele lat. Poświęcają na nią sporo pieniędzy, czasu. Często brak postępów tłumaczą brakiem zdolności do nauki języka. Odnalezienie przyjemności w nauce przynosi za to szybkie efekty, więc jeśli ktoś naprawdę chce sobie to przekalkulować, to niech zacznie od siebie, a nie od tego za czym podążają tłumy. Nie dziwi mnie rosnące zainteresowanie hiszpańskim. To piękny język o dość łatwiej wymowie. Jeśli więc komuś ten język naprawdę się podoba, to może się tylko cieszyć, że wzrasta liczba tak pomocnych stron do nauki, jak ta.

  • Odpowiedz Mów po hiszpańsku 12/11/11

   Masz rację, nie sposób nauczyć się języka na siłę. Najlepiej widać to w szkole, kiedy dzieciom narzuca się język, który mają opanować. Tak w ogóle, ten wpis powinien być z dedykacją dla Ciebie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP