Home > Rozrywka > Nauka hiszpańskiego a seriale

Nauka hiszpańskiego a seriale

Od kilku lat polscy internauci na potęgę oglądają seriale telewizyjne. House, Desperate Housewives, The Sopranos, Californication, Game of Thrones itd. Lista jest długa. Większość z nich to seriale angielskojęzyczne. Łatwo jest dotrzeć do napisów w języku polskim, co znacznie ułatwia oglądanie i przy okazji naukę języka. Trochę gorzej jest z dostępem do podobnych seriali w języku hiszpańskim. Rzadko stają się one popularne poza granicami kraju, w którym są emitowane. Przy odrobinie chęci możecie wyszukać ciekawe tytuły, które ułatwią Wam naukę hiszpańskiego. Poszukiwania warto zacząć od znanej Wam już strony rtve.es. W zakładce Televisión – Series, znajdziecie informacje i odcinki seriali emitowanych na antenie hiszpańskiej telewizji publicznej. Na tej samej stronie jest rubryka Temporadas completas. Możecie obejrzeć tam wszystkie odcinki niektórych seriali. Na pewno wybierzecie coś ciekawego. Mi spodobała się seria Áquila Roja (Filmweb, rtve.es Áquila Roja) .

Jak uczyć się języka hiszpańskiego dzięki serialom? Warto oglądać je z włączonymi napisami. Osobiście wolę od razu rzucić się na głęboką wodę i używać napisów w oryginalnym języku. Zawsze możecie zatrzymać odtwarzanie, cofnąć się do niezrozumiałego słowa i sprawdzić je w słowniku. Warto też obejrzeć dany odcinek co najmniej dwa razy. Za drugim razem na pewno zrozumiecie dużo więcej, bo będziecie znać przebieg wydarzeń i kontekst poszczególnych dialogów. Jeżeli oglądając serial zauważycie, że przestaliście się koncentrować na treści, zróbcie sobie krótką przerwę na kawę. Po 15 minutach kontynuujcie oglądanie. Chyba,że serial wciągnie Was tak mocno, że nie będziecie mogli się oderwać ;).

Skomentuj przez Facebooka

comments

, ,

Komentarze:10

Odpowiedz
 1. Odpowiedz Vanilka 13/06/25

  Ratunku ! Szukam i szukam jakiegokolwiek serialu z hiszpańskimi napisami i nie znajduję 🙁 Chętnie oglądałabym Aguila Roja, ale czy istnieje tam jakaś opcja na włączenie napisów? Wspominasz w poście, że lubisz oglądać seriale z włączonymi napisami, czy mógłbyś proszę wskazać jakieś konkretne linki, na których znajdę seriale hiszpańskie z hiszpańskimi napisami? Będę bardzo wdzięczna! Pozdrawiam:)

  • Odpowiedz Mów po hiszpańsku 13/06/25

   Napisy do seriali możesz znaleźć na różnych stronach, np. solosubtitlos.com albo subtitulosespanol.com. Myślę, że wiesz co dalej 😉

   • Odpowiedz Anitka 16/03/04

    Ja nie wiem jak to zrobić. Chciałabym obejrzeć jakis serial z hiszpańskimi napisami ale bez ściągania danego serialu i napisów. Uda się?

    • Odpowiedz Mów po hiszpańsku 16/03/04

     Tak, jest to możliwe. Znajdź interesujący Cię serial na filmwebie, a potem szukaj go na YouTube, dopisując frazę „subtitulado en espanol”. Powodzenia! 🙂

 2. Odpowiedz Żołnierka 12/12/03

  Ja do nauki hiszpańskiego korzystam z uroczego serialu „Zorro”. Leci sobie w tle, kiedy pracuję przy komputerze. Jeśli wyłapię jakieś słówko, zostawiam robotę i sprawdzam 🙂 Czasem też oglądam cały odcinek, jeśli mam chwilę przerwy.

  • Odpowiedz Mów po hiszpańsku 12/12/03

   To dobry sposób z tym słuchaniem filmu podczas pracy. Robiłem podobnie tylko z radiem. Jak mogłem nie pamiętać o „Zorro”… 😉

 3. Odpowiedz zzz 12/11/13

  polecam telenowelę-kurs Destinos. Kultowa, wciągająca, pouczająca i od lat niezmiennie skuteczna. Wpiszcie w google, Wujek wskaze wam linka 🙂

  • Odpowiedz Mów po hiszpańsku 12/11/13

   Ciekawa produkcja. Nie słyszałem o niej wcześniej. Zapoznam się i może napiszę coś więcej 🙂

 4. Odpowiedz Marta @NocnaSowa.pl 12/09/20

  Seriale to doskonały sposób nauki. Ja jestem jednak zwolenniczką oglądania bez napisów. Oczywiście na samym początku nauki, to może być zniechęcające i wtedy lepiej oglądać z napisami (niż nie oglądać wcale).
  Często popełnianym przy nauce błędem jest zbyt długie wmawianie sobie, że jeszcze za wcześnie na wyłączenie napisów. Podczas oglądania skupiamy się wyłącznie na napisach (i ma to oczywiście swoją wartość), ale zupełnie nie koncentrujemy się na słuchaniu. Tego też trzeba się nauczyć. Dobrze, że wspominasz o kilkukrotnym oglądaniu, bo to wiele może pomóc. Może warto prześledzić napisy dopiero po pierwszym obejrzeniu filmu bez nich?

  • Odpowiedz Mów po hiszpańsku 12/09/20

   Myślę, że oglądając filmy czy seriale dużo traci się z tego prozaicznego powodu, że nasz wzrok skupia się na tekście w dolnej części ekranu. Może po prostu trzeba oddzielić oglądanie seriali dla przyjemności od oglądania ich dla nauki języka na początkowym etapie. Zawsze można wrócić do danego serialu za jakiś czas, rozumiejąc już znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP