Home > Rozrywka > Wielkanoc w Andaluzji – mistycyzm czy fiesta?

Wielkanoc w Andaluzji – mistycyzm czy fiesta?

Barwne, tajemnicze, przejmujące, pełne pasji i zaangażowania i nawet dla mieszkańców Europy, dość egzotyczne ceremonie. Niektórzy zarzucają, że bardziej świeckie i przypominające wielki show, niż religijne i pokorne. Część osób przeżywa je w skupieniu i zadumie… część chrupiąc orzeszki, a nawet niekiedy popijając piwo! Jedno jest pewne – obchody Wielkanocy w hiszpańskiej Andaluzji to niezapomniane wrażenia, emocje, moc i piękno tradycji oraz duma Andaluzyjczyków. Jeśli kochasz hiszpański styl życia i kulturę i chcesz przy tym nauczyć się języka hiszpańskiego w Hiszpanii, tutaj dowiesz się więcej o nauce hiszpańskiego w szkole – za granicą.

Już około dwa miesiące przed Wielkanocą w miastach i mniejszych miejscowościach Andaluzji czuć nadchodzące święta, choć czasem można nie mieć świadomości czego tak na prawdę jesteśmy świadkami. Pierwsze oznaki zbliżającego się Wielkiego Tygodnia czyli Semana Santa (Święty Tydzień) to grupy mężczyzn spotykające się zazwyczaj w nocy lub późnym wieczorem, owijające się w pasie tajemniczymi pasami, dźwigające przez ulice miast drewniane stelaże w rytm dostojnej muzyki marszowej.

Przez 7 dni Wielkiego Tygodnia Andaluzja spowita jest uroczystą atmosferą. Warto odwiedzić wtedy Malagę, Sewillę czy Cadiz. Tradycyjnie co roku wszyscy jej mieszkańcy łączą się uczestnicząc w procesjach, które wypełniają ulice i place andaluzyjskich miast i miasteczek, które stają się na ten czas otwartymi świątyniami.

Dlaczego przygotowania zaczynają się tak wcześnie? Umiejętności i doświadczenie nie wystarczą – obchody musza być poprzedzone żmudnymi ćwiczeniami, tak aby każdy krok i ruch był dopięty na ostatni guzik. Bractwa organizujące procesje, które wychodzą z poszczególnych świątyń, są odpowiedzialne za to aby każdy krok i takt muzyki były ze sobą skoordynowane, a żaden ruch nie był przypadkowy. W ten sposób reprezentują swoją parafię. Costaleros, to członkowie bractw, którzy podczas procesji niosą przeróżne atrybuty od świec, transparentów po złote ołtarze – wszystko w zależności od pozycji w hierarchii bractwa.

Skupienie, umiejętności, ćwiczenia wszystko to, aby każdy pieczołowicie przygotowany ołtarz, będący swoistym dziełem sztuki, przedstawiający zwykle sceny biblijne, został z godnością zaprezentowany uczestnikom procesji oraz samemu Bogu. Aby przetrwać godziny ćwiczeń, a później wielogodzinne procesje, Costaleros owijają mocno wokół krzyża pasy tkaniny aby usztywniały ich plecy oraz kładą podkładki na ramiona,  które zapobiegają kontaktowi z surowym drewnem.

Ołtarze podążają za Nazarenos tajemniczymi postaci, przywołującymi przez swój charakterystyczny ubiór obraz członków Ku Klux Klanu – tuniki, kaptury i tradycyjne kostiumy ze szpiczastymi czapkami z otworami na oczy – to atrybuty hiszpańskich nazarenos – członków bractw religijnych, dla których strój ten jest symbolem pokuty.

Zobacz film na YouTube

Najważniejszy punkt obchodów to wniesienie ołtarza do kościoła. To moment kiedy religia i sztuka łączą się w jedność. Ołtarze ich figury i dekoracje tworzone są przez wybitnych artystów i rzemieślników. Te najpiękniejsze pochodzą z XVI i XVII wieku i niektóre z nich mona podziwiać do dzisiaj. Tym współczesnym jednak również nie brakuje kunsztu, dbałości o detale i ogromu pracy wkładanej co roku w ich wykonanie.

Cała ceremonia to feeria barw, szpiczastych nakryć głowy, balansujących w rytm wprawiającej w trans muzyki ołtarzy, świec. Emocje wzbudza powolne bicie bębnów w rytm procesyjnego marszu, kołyszący krok dźwigających ołtarze oraz wzruszająca muzyka m.in. saeta święta pieśń wywodząca się z nurtu flamenco, śpiewana w trakcie Wielkiego Tygodnia.

Dla niektórych to okazja do tygodniowej fiesty, dla innych wiekowy rytuał i czas refleksji nad życiem. Bez wątpienia to jeden z najważniejszych elementów kultury andaluzyjskiej i odzwierciedlenie charakteru ducha mieszkańców regionu Andaluzji.

Rok w rok każde miasto, wioska przeżywa piękno i misterium Semana Santa. Niektóre bardziej, inne mniej zachowały pierwotną tradycję, jednak jest ona wciąż barwna i żywa. Mniejsze miejscowości świętują zwykle w czwartek i piątek, natomiast miasta takie jak Cadiz, Malaga czy Sewilla celebrują Wielkanoc przez cały tydzień, przyciągając tysiące osób zarówno z odległych zakątków Hiszpanii jak i całego świata!

Semana Santa to jedna z najwyżej notowanych atrakcji turystycznych Hiszpanii (według portalu Tripadvisor.com). Warto odwiedzić Sewillę, Malagę czy Cadiz, aby choć raz w życiu przeżyć święta Wielkanocne w Andaluzji.

Artykuł powstał przy współpracy firmy Sprachcaffe Polska , która zajmuje się organizacją m.in kursów hiszpańskiego w Hiszpanii (Cursos de español en España), w Meksyku (Aprender español en México), na Kubie (Cursos de español en Cuba). Słoneczne wakacje i kurs hiszpańskiego jednocześnie? España le espera 😉

Skomentuj przez Facebooka

comments

, ,

Komentarze:1

Odpowiedz
  1. Odpowiedz Aga 20/01/16

    Wybieram się do Malagi w czasie Wielknanocy, bardzo to wszystko wygląda zachęcająco. Ciekawa tradycja i zapewne mega mistycznie i trochę tajemniczo dla nas wyglądają obchody Semana Santa w Hiszpanii. Naczytałam się już tyle artykułów i nie mogę się doczekać. Pozdrawiam autora bloga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP