Home > Nauka > Hiszpańska klawiatura

Hiszpańska klawiatura

W dzisiejszym wpisie wyjaśnię Wam, jak zainstalować klawiaturę dla języka hiszpańskiego. Na pewnym etapie nauki, wykonując różne ćwiczenia, zaczynamy pisać po hiszpańsku. W domyślnym dla języka polskiego układzie klawiatury, znaki hiszpańskiego alfabetu są niedostępne. Znam osobę, która uparcie przeklejała te znaki metodą kopiuj – wklej ze stron internetowych. Oczywiście takie rozwiązanie jest skuteczne, ale na dłuższą metę bardzo niepraktyczne. 😉

Problem jest o wiele mniejszy, kiedy korzystamy z gotowych programów do nauki języka hiszpańskiego. Najczęściej mają one wbudowany moduł, umożliwiający wyklinanie potrzebnych znaków. Dla mnie to rozwiązanie nigdy nie było wygodne. Żeby wpisać jeden znak, musimy oderwać prawą rękę od klawiatury, wyszukać znak i kliknąć w niego. Zajmuje to sporo czasu i wybija z rytmu pisania.

W Internecie znajdziecie kilka innych sposobów wprowadzania takich znaków. Wszystkie z nich działają trochę na około. Najłatwiej jest zainstalować w swoim komputerze z systemem Windows schemat klawiatury dla języka hiszpańskiego. W systemie Windows 7 wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę klawiatury, widoczną obok zegarka i wybrać opcję Ustawienia.

Wyświetli się lista zainstalowanych w systemie języków. Następnie klikacie w przycisk Dodaj. Z listy, która ukaże się na ekranie, wybieracie opcję Hiszpański (Hiszpania, sortowanie międzynarodowe) i klikacie OK. Do zakończenia instalacji wystarczy kliknąć Zastosuj.

Schematy klawiatury przełączacie używając kombinacji klawiszy Shift+Alt. Wciskacie ją tyle razy, aż przy ikonce pojawi się symbol ES. Teraz możecie zacząć używać hiszpańskiej klawiatury. Pamiętajcie, że ten schemat nie obsługuje polskich znaków i żeby znowu pisać po polsku, musicie zmienić schemat z powrotem na język polski.

Instrukcje instalacji w innych systemach operacyjnych, znajdziecie tutaj. Będziecie też potrzebować kilku godzin, żeby przyzwyczaić się do nowego układu klawiatury. Ten schemat Wam to ułatwi:

 

Skomentuj przez Facebooka

comments

, ,

Komentarze:7

Odpowiedz
 1. Odpowiedz Pau 21/03/20

  Hola,
  a jak robicie ü ?

 2. Odpowiedz Monika 20/11/29

  Mam nadzieję, że będę potrafiła to wszystko poprzełączać! Bardzo dziękuję, zwłaszcza za ten schemat klawiatury!!!!!

 3. Odpowiedz Hispanoparlante 19/12/13

  Zajebiście, tylko że ja nie mam żadnej ikony klawiatury obok zegara.

 4. Odpowiedz jorger 19/09/20

  Wystarczy do pisania po hiszpańsku EN Angielski (Stany Zjednoczone) – pisze się podobnie jak na polskiej klawiaturze programisty

 5. Odpowiedz kurs hiszpańskiego 14/09/18

  Jej…. wielkie dzięki za te wskazówki.
  Od dłuższego już czasu męczyłam się jak
  napisać hiszpańskie literki na klawiaturze.
  Ogromne dzięki:)

 6. Odpowiedz Mika 14/09/11

  Jak napisać, za pomocą takiej klawiatury, a z akcentem?

  • Odpowiedz Mów po hiszpańsku 14/09/11

   Przed wpisaniem akcentowanej litery wciskasz i puszczasz klawisz z cudzysłowem, który znajduje się po lewej stronie klawisza ENTER 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP